29.08.2023 Здравје

Што се случува со телото кога не јадете цел ден?

Во светот е сѐ попопуларен таканаречениот еднодневен или 24-часовен пост. Знаете ли што всушност се случува во телото ако не јадете цел ден?

Во текот на првите осум часа вашето тело ќе продолжи да ја вари последната храна што сте ја изеле. Вашето тело ќе ја користи складираната гликоза за енергија и ќе продолжи да функционира нормално.

По осум часа без јадење, вашето тело ќе почне да ги користи складираните масти за енергија во текот на остатокот од вашиот 24-часовен пост.

Постот кој трае подолго од 24 часа може да предизвика вашето тело да почне да ги претвора складираните протеини во енергија.

Повремениот пост може да помогне да се подобри начинот на кој вашето тело го разградува холестеролот. Овие промени во вашиот метаболизам можат да помогнат да се намали ризикот од развој на состојби како дијабетес, кардиоваскуларни болести, одредени карциноми и невролошки состојби.

Дали има некои несакани ефекти или ризици?

Честото 24-часовно гладување може да доведе до несакани ефекти и да го зголеми ризикот од одредени компликации. Секогаш разговарајте со вашиот лекар пред да започнете со ваков пост за да го намалите ризикот од непредвидени здравствени последици. Ова е особено важно ако имате одредени здравствени проблеми.

Не треба да гладувате ако имате или сте имале нарушување во исхраната, ако имате дијабетес, ако сте бремени или доите, ако сте помлади од 18 години или неодамна сте имале операција.

Постот повеќе од два пати неделно може да го зголеми ризикот од срцеви аритмии и хипогликемија. Потребни се повеќе истражувања за целосно да се проценат потенцијалните придобивки и ризици од наизменичниот пост. Во меѓувреме, редовното вежбање и балансираната исхрана се докажани начини за водење поздрав начин на живот и одржување на телесната тежина.

Извор: Klix
Насловна фотографија: Freepik