X
 01.05.2021 Наука

Неверојатно видео од „изгревање“ на Земјата гледано од Месечината

Ирскиот режисер Шан Дорен е познат по своите неверојатни видеа од вселената. Неодамна тој објави видео од Марс користејќи податоци од роверот „Персевиренс“ на НАСА.

Сега објави видео од „изгревање“ на Земјата гледано од Месечината. Освен што е фасцинантно за гледање, видеото е потсетник дека Земјата не е центар на универзумот.

Фотографиите што биле искористени за видеото се направени од орбитер кој бил испратен во 2007 г.


Автор: Марк Серелс
Извор: cnet.com
Фото: Принтскрин/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука