02.08.2023 Наука

Се чини дека Меркур има своја чудна аурора

Сондата испратена да ја проучува занемарената планета на Сончевиот Систем конечно ги откри процесите на аурорите што се случуваат и покрај практично непостојната атмосфера.

Во октомври 2021 година сондата „Бепиколмбо“ направи мерења на електрони и јони на Меркур, наоѓајќи докази за нивното забрзување. Анализата покажа дека ова е резултат на процесите на аурорите кои го вклучуваат магнетното поле на Меркур, што на крајот произведува слаба емисија на х-зраци.

Ова значи дека поларните светлини ги има на секоја планета, што посочува дека механизмот на производство на поларната светлина може да биде универзален низ Сончевиот Систем, и покрај огромните разлики меѓу планетите.

- Овде се гледа директен доказ кој силно го поддржува ставот дека енергетските електрони се забрзуваат во регионот блиску до опашката на магнетосферата на Меркур - пишува тим предводен од астрофизичарот Сае Аиваза од Универзитетот во Пиза, Италија.

Општо земено, се смета дека две работи се потребни за овој вид поларна светлина: магнетно поле и атмосфера. Честичките се забрзуваат по линиите на магнетното поле до поларен регион, каде што паѓаат како дожд во атмосферата. Таму, интеракциите на наелектризираните честички со други атоми и молекули ослободуваат електромагнетно зрачење, од кои некои можеме да ги видиме како шарен сјај.

Илустрирана површина на Меркур/Фото: Griffith Observatory

Наелектризираните честички главно доаѓаат од сончевиот ветер, иако моќните, постојани половини на светлината на Јупитер главно се хранат од електрони од неговата вулканска месечина Ија.

И Сатурн има поларна светлина што се напојува од сончевиот ветер, исто како и Уран. Карактеристики на поларната светлина биле забележани и на Нептун од „Војаџер 2“ во 1989 година.

Се очекуваше Марс и Венера да немаат поларна светлина бидејќи им недостигаат глобални магнетни полиња, но и двете планети ги изненадија научниците. Марс има дамки од магнетизам на својата површина кои создаваат локализирани дамки на поларната светлина на небото. И на Венера, магнетните полиња од Сонцето се чини дека помагаат да се активираат атмосферските полови на светлина.

Меркур има глобално магнетно поле, но тоа е прилично слабо. Покрај тоа, бидејќи Меркур е толку блиску до Сонцето, постојано е погоден од радијација и сончев ветер. Значи, планетата нема вистинска атмосфера за која може да се зборува; има тенка егзосфера поттикната од сончевиот ветер и бомбардирањето со микрометеороиди. Оваа егзосфера е гравитациски врзана за планетата, но премногу дифузна за да се однесува како гас.

Поради ова, научниците сметаа дека на Меркур нема да има поларна светлина. Дури и без атмосфера и со мало магнетно поле, се чини дека Меркур нашол начин да создаде чудни полови на светлина во минерали кои флуоресцираат х-зрачење на површината.

Извор: Science Alert
Фото: NASA/JHUAPL/Arizona State University/Carnegie Institution of Washington