05.02.2024 Здравје

Алцхајмеровата болест може да се пренесе во ретки медицински несреќи

Алцхајмеровата болест може да се пренесе од човек на човек во ретки медицински несреќи, покажува истражување, иако експертите нагласуваат дека нема докази дека болеста може да се пренесе од човек на човек преку секојдневни активности или рутинска нега.

Истражувачите велат дека неколку луѓе [to примиле човечки хормон за раст од хипофизата на починатите донатори развиле Алцхајмерова болест, веројатно затоа што користените хормони биле контаминирани со протеини кои ја „засеале“ болеста во нивниот мозок.

- Не сугерираме дека може да добиете Алцхајмерова болест. Ова не е преносливо во смисла на вирусна или бактериска инфекција. Тоа е само кога на луѓето случајно им се трансплантира човечко ткиво или екстракти од човечко ткиво кои ги содржат овие карактеристики, што за среќа е многу ретко и е невообичаена околност - вели професорот Џон Колинџ, еден од авторите на истражувањето.

Тимот вели дека новиот труд дава дополнителна тежина на идејата дека Алцхајмеровата болест има сличности со прионските болести, вклучувајќи го и механизмот со кој вклучените протеини се шират низ мозокот. Прионските болести, кои ги вклучуваат Кројцфелд-Јакобова болест и сипаниците, се предизвикани од заразни, погрешно преклопени протеини кои се шират во мозокот. Овие болести најчесто се јавуваат спонтано, но поретко можат да бидат предизвикани од генетска мутација или да се пренесат преку заразено мозочно или нервно ткиво.

Колинџ и неговите колеги известуваат дека помеѓу 1959 и 1985 година најмалку 1.848 пациенти во Велика Британија примиле човечки хормон за раст извлечен од хипофизата на трупови. Сепак, оваа практика беше забранета во 1985 година, откако беше покажано дека некои пациенти последователно умреле од Кројцфелд-Јакобова болест поради примероци од хормони контаминирани со протеини што ја предизвикуваат болеста.

Од 80 такви случаи во Велика Британија, некои, исто така, имале протеин наречен амилоид-бета во мозокот кога умреле - белег на Алцхајмерова болест. Резултатите нудат докази дека Алцхајмеровата болест може да се појави како резултат на третман со контаминирани хормони на хипофизата.

Додека случаите вклучувале повеќекратна изложеност на контаминиран човечки хормон за раст во период од неколку години, Колинџ и неговите колеги велат дека наодите ја нагласуваат важноста на ефективната деконтаминација на хируршките инструменти.

Извор: Klix
Насловна фотографија: Unsplash