X
 06.04.2020 Образование

Јапонски универзитет одржа дипломска церемонија со роботи

Додека светот се бори против коронавирусот, кој веќе одзема илјадници животи, се чини дека некои земји се чекор пред другите. Така, во Јапонија нема потреба од откажување на церемониите за дипломирање бидејќи земјата има доволно роботи кои може да ги земат дипломите во име на дипломците.


Фото: BBT

Универзитетот „Бизнис брејктру“, познат и како ББТ, бргу ги префрли сите предавања онлајн по појавувањето на коронавирусот. Но неодамна универзитетот реализира и дипломска церемонија во хотел во Токио.


Фото: BBT

Студентите „учествувале“ на церемонијата преку роботи на 28 март. Студентите оперирале со роботите кои ги претставувале и ја следеле церемонијата од своите домови. Роботите дури биле и соодветно облечени за церемонијата.


Фото: BBT

Автори: Мантас Качероскас и Џудита Кусајтите
Извор: boredpanda.com 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование