X
 07.04.2022 Забава

Мапа ја покажува најсниманата локација во различни земји. Погледнете која е најснимана во Македонија

Дали некогаш сте помислиле дека локација или место изгледа неверојатно познато, иако не знаете зошто? Веројатно затоа што се појавило во филм или на ТВ.

„Нет кредит“ извлече податоци за филмски локации за секој филм и ТВ-серии од 20 век за да открие кои се најснимани локации во секоја земја. Централ парк бил најмногу снимано место во светот.

македонија

Во Македонија, најснимана локација е Охридското Езеро. Кога станува збор за соседите, најсниманата локација во Албанија е градот Тирана, во Босна тоа е Башчаршија. Во Црна Гора најснимана локација е Скадарското Езеро, во Србија планината Златибор, а во Хрватска тоа се водопадите Крка.


Кликнете на фотографијата за да ја зголемите резолуцијата.

Извор: Index.hr
Фото: Net Credit
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава