X
 08.08.2022 Образование

Недостатокот од наставен кадар Австралија ќе го решава со стимуланс од 40.000 долари

Австралиската агенција за квалитет на образованието повика на големи промени бидејќи земјата се соочува со недостаток од наставници.

Австралискиот Институт за настава и школско раководство најави дека ќе регрутира работници со универзитетски дипломи за да заработуваат додека учат. Федералниот министер за образование Џејсон Клер неодамна рече дека бројот на наставници на обука се намалил за 16 отсто од 2012 година.

-Има повеќе деца во училиштата од кога било, но има сѐ помалку луѓе кои студираат наставни насоки. Сѐ повеќе наставници порано ја напуштаат професијата или поради прегореност или поради други причини - истакна тој.

Клер додаде дека федералната влада нуди стимул и до 40.000 долари за најдобрите и најбистрите дипломци да станат наставници. Целта на програмата е и да охрабри повеќе професионалци да му се приклучат на образовниот систем.

Предлогот на институтот е со цел кариерата како наставник да се направи атрактивна, нудејќи високи награди за најдобрите наставници. Тие наставници исто така би обучувале наставници-почетници.

Наставник од руралните предели на Нов Јужен Велс истакнал дека слични стимули им се нудат и на наставници кои се нафаќаат да предаваат во зафрлени области. Бонуси, меѓу кои и значителни субвенции за кирија, се меѓу стимулансите за вештите наставници кои предаваат во училишта каде што е потребно.

Најавата следи по веста дека на повеќе од илјада наставници кои не сакале да се вакцинираат против ковид-19 им било дозволено да се вратат во училниците, иако од наставниот кадар во Австралија се бараше да е целосно вакциниран.

Наставниците во Австралија штрајкуваа три пати од декември 2021, барајќи подобри плати и услови.

Извор: news.com.au
Фото: Pixabay
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование