10.02.2022 Живот

Без обука лиценцата за дадилки е само парче хартија, а 99 % работат на црно

Во поразвиените земји дадилките ја користат секоја можност за формално и неформално учење и развиена е свеста дека дадилката не е личност која „седи“ на топло и гледа турски серии или „Фејсбук“. Дадилката не е женичка или бабичка која го чува детето и раскренува по дома, понекогаш зачистува и прави пита

Кај нас дадилките најчесто се без соодветно образование, без обука, практични вештини, секако, со исклучоци. Секој што завршил средно и добил лиценца од МТСП е овластен да чува дете. Често дадилките не се обучени за подетална нега на децата. Исто така, голем број од дадилките работат „на црно“, односно не се пријавени во работен однос и немаат никакви права.

Како што нè информира Сања Аризанов, претседателка на Македонската асоцијација на дадилки, Законот за заштита на деца предвидува лиценцирање на негувателките што работат во градинки или работат во домот на семејството или во сопствен дом.

– Лиценцата не предвидува никакви претходни знаења, вештини, квалификации, ниту обука пред полагање на тестот. Ова соодветствува со пристапот дека лиценцата е дозвола за работа, меѓутоа, на неа секогаш би требало да ѝ претходи сертификат за обука и стекнување со знаења, вештини и квалификации за згрижување и нега на деца, што не е случај со споменатиот Закон. Исто така, во одредени професии лиценцирањето предвидува и задолжително работно искуство, кое исто така не е предвидено во нашиот Закон – вели претседателката на Асоцијацијата.

Прочитајте повеќе на Деца.мк

Живот