14.04.2023 Забава

Дали можете да ја забележите грешката на сликата за 5 секунди?

Ако уживате во решавање забавни квизови и загатки, тогаш оваа загатка е за вас.

Ваквите загатки ви дозволуваат да ја искористите вашата аналитичка страна и да го натерате вашиот мозок да работи поинаку. Ваквите мозочни квизови ја прават едноставната загатка поинтересна со тоа што ви поставуваат забавна задача.

zagatka
Фото: Bright Side

За да дојдете до решение, треба да размислувате пошироко и да го анализирате проблемот малку поинаку.

На горната слика треба да забележите каква грешка има. Од вас се бара внимателно да ја погледнете сликата пред да одговорите на прашањето бидејќи одговорот е прилично едноставен, но незгоден.

Помош: Грешката е скриена во насоката на ветерот.

odgovor
Фото: Bright Side

Одговор: Грешката на сликата е што ветрот дува во различни насоки. Ако ги погледнете дрвјата, ќе помислите дека ветрот доаѓа од десната страна. Но, ако го погледнете чадот од оџакот, ќе помислите дека ветерот доаѓа од левата страна.

Извор: Jagranjosh.com
Подготвил: Тамара Гроздановски