30.05.2015 Култура

Поглед во најубавиот аеродром во светот

Аеродромот „Чанги“ во Сингапур го носи називот на најдобар аеродром во светот веќе трета година по ред благодарејќи на бројните можности за одмор и рекреација, стотиците дуќани и ресторани и многу активности за децата. Но, една работа го прави аеродромот поубав од сите останати - градините.

Првата градина била изградена во доцните 1980-ти години, а сега има пет големи низ терминалите. Во сите градини има вкупно 500.000 растенија и 250 видови растенија, кои растат на крововите или во внатрешноста на аеродромот.

Моментално има две градини на кровот на аеродромот, а останатите три се во внатрешноста. Од 2008 година, асеродромот стана првиот кој има внатрешна градина на пеперуги. Моментално се работи на 4-та градина. Ѕирнете како ќе изгледа во видеото.

Повеќе фотографии најдете во галеријата.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска