X
 20.09.2015 Образование

Што научивме изминатата недела: Кои се најпаметните дипломци во Македонија?

Изминатата недела беа прогласени најдобрите дипломци на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Секој од 44-цата студенти доби преносен компјутер „Леново“. Од друга страна, студентите во студентскиот дом „Гоце Делчев“ имаа различно искуство, и тоа со рушење на таван во домот. Следуваат останатите најпопуларни вести неделава.


Ова се најдобрите дипломци на УКИМ во учебните 2012/13 и 2013/14.

Фото: Најубавиот предел во Македонија.

Кои професии земаат наголеми, а кои најмали нето плати во Македонија?

Уплатници ли се уплатници, студентски маки големи.

Приказните поради иконските фотографии што го променија светот.

Во која македонска компанија би сакале да работите?

Совршена можност за студентите кои сакаат да работат во Германија или Америка.

Вистината позади фотографиите на „Инстаграм“.

Тест за основно познавање од историјата.

Генијален метод на настава на една наставничка.

Брутално искрени постери ја прикажуваат нашата зависност од технологијата.

Македонските студенти ќе избираат свои омилени брендови.

Бесплатна онлајн-верзија на тестот за англиски јазик IELTS.

Како да обезбедиме иднина за нашето семејство?

Борис Ефтимовски избран за претседател на регионалното жири на Balcannes во Ровињ, Хрватска.

На кафе со Иван Ивановски, ко-основач на Venikom mobile.

Дали знаете да управувате со парите?

Британија и Америка ги нудат најдобрите универзитети во светот.

Ова се професиите кои ќе ви донесат сигурна иднина.

Се сруши дел од покрив во ходник во студентскиот дом „Гоце Делчев“.

Навиката која ќе ве стави во топ 1 во било која област.

Се сеќавате на овие работи?

Овој квиз можат да го решат само 6% од Американците, но дали можете и вие?

Кошмарот на едно семејство кое граничи со областа 51.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование