X
 29.07.2016 Живот

Каде е најлошо да се живее како Христијанин?

Северна Кореја е најлошото место за живот како Христијанин. „Open doors world watch list“ ги покажува 50-те земји каде што најлошо се живее како Христијанин.


Од „Open doors“ велат дека Христијаните се соочуваат со апсења, измачувања, насилство и смрт во Северна Кореја бидејќи веруваат во нешто кое не го одобрува лидерот.

Целосните листи изгледаат вака:

Екстремно лошо

1. Северна Кореја
2. Ирак
3. Еритреја
4. Авганистан
5. Сирија
6. Пакистан
7. Сомалија
8. Судан
9. Иран

Многу лошо

1. Либија
2. Јемен
3. Нигерија
4. Саудиска Арабија
5. Узбекистан
6. Кенија
7. Индија
8. Етиопија
9. Туркменистан
10. Виетнам
11. Катар
12. Египет
13. Мјанмар
14. Палестина
15. Брунеи

Лошо

1. Централноафриканска република
2. Јордан
3. Џибути
4. Лаос
5. Малезија
6. Таџикистан
7. Тунис
8. Кина
9. Азербеџан
10. Бангладеш
11. Танзанија
12. Алжир
13. Бутан
14. Коморос
15. Мексико
16. Кувајт
17. Казахстан
18. Индонезија
19. Мали
20. Турција
21. Колумбија
22. Обединети Арапски Емирати
23. Бахреин
24. Нигер
25. Оман


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот