X
 18.02.2017 Култура

Филмот на Скорсезе кој го чекавме цели 26 години

На површината, постои сосема мала разлика помеѓу „The Wolf of Wall Street“ и најновиот филм на Мартин Скорсезе, „Silence“.

филм

Едниот раскажуваше за дрогата, парите и сексот во финансискиот свет на Њујорк, а другиот раскажува за верата и мисионерите во феудална Јапонија. Она што ги поврзува овие два филмови е уживањето на Скорсезе до екстремност, и во двата светови.

Базиран на книгата од Шушаку Ендо, после 26 години и неколку прекинати обиди Скорсезе конечно го претстави „Silence“ на екранот.

Но, потребно е да знаете дека ова не е лесен филм за гледање. Не е ниту благо непријатен за гледање. „Silence“ е долг - понекогаш исцрпувачки, понекогаш иритирачки, понекогаш трансцендентен. Дали вреди да се следи 2 часа и 40 минути е дискутабилно, секако. Во секој случај, мала е веројатноста да привлече многу публика.

Отец Родригез (Ендру Гарфилд) и Отец Гарупе (Адам Драјвер) се двајца млади португалски свештеници кои го бараат својот ментор, Отец Фереира (Лиам Нисон) во 17-от век во Јапонија, каде христијаните биле принудени да живеат под земја после масовните прогонства низ целата земја, од страна на владејачката будистичка класа.

Родригез и Гарупе слушаат гласини дека Фереира се откажал од неговата вера и живее живот како „Јапонец“. Но, тие одбиваат да веруваат во вакви приказни. Тие се разделуваат, така што Родригез е фатен од самураите задолжени за Нагасаки, и му е наредено да се откаже од својот Бог, со цел да ги спаси другите христијани во заложништво.

Вербата на Родригез и неговата битка за неа ја формираат основата на голем дел од филмот.

Иако постојат голем број од елементите на еден режисер во неговиот филм, „Silence“ јасно е доста личен проект за Скорсезе и духовноста на филмот не е нешто ново за режисерот кој во 1988 година го режираше „The Last Temptation of Christ“ и „Kudun“ од 1997 година.

За атеистите, безрезервниот пристап на филмот чиј концепт на христијанскиот Бог и праведноста на неговите протагонисти доаѓаат како сурови и арогантни. Меѓутоа некој кој е повеќе духовно насочен може да смета дека е исполнувачки.

Иако не постои бегство од христијанското мнение, останува благодарноста кон Скорсезе. Кинематографијата е волшебна со своите впечатливи визуелни елементи од јапонските селски пејзажи и магливи патувања.

„Silence“ не е за сечиј вкус. Филмот не нуди извинувања за неговата причина за постоење, како што гледа да ги истражува прашањата за верата и посветеност. И додека е повеќе трка кон издржливоста отколку „прошетка низ паркот“, постои нешто искупувачко во неговата кинематографска убавина.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура