X
 24.05.2017 Наука

Зошто ни е толку тешко да признаеме дека грешиме?

Постои причина зошто сме толку тврдоглави и покрај доказите кои ни покажуваат дека не сте во право.

wrong

Според психолозите, причината поради која често одбиваме да признаеме дека сме погрешиле, е нешто наречено „когнитивна дисонанца“.

Ова е стресното чувство на држење до две контрадикторни мислења во главата и тоа одеднаш. На пример, ако некому му згрешите нешто, а потоа одлучувате дека било нивна вина.

„Когнитивната дисонанца е она што ние го чувствуваме кога на само-концептот - јас сум паметен, јас сум љубезен, јас сум убеден дека ова верување е вистинит - му се заканува доказот дека сме направиле нешто што не било паметно и кога сме направиле нешто што повредила друга личност.

Луѓето сакаат да ги променат настаните отколку перцепцијата за себеси.

Според истражувањето, луѓето не сакаат да се извинуваат бидејќи така се чувствуваат супериорни и со тоа ја одржуваат самопочитта.

Но извинувањето е важно, за интеракцијата меѓу луѓето и другите работи за кои треба да се грижиме.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука