X
 20.02.2023 Живот

Дојави за бомби во училишта во Скопје и во Прилеп

Во осум училишта во Скопје и во две во Прилеп во тек се безбедносни проверки, откако утрово на нивните елктеронски адреси пристигнале закани за поставена експлозивна направа.

- Денеска, до 09.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на осум училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Исто така, добиена е закана и во две училишта во Прилеп. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите - се наведува во соопштението на МВР.

Според извори на МИА, меѓу скопските училишта каде се врши безбедносно евакуирање се гимназиите „Јосип Броз Тито“ и „Никола Карев“ и Електротехничкото средно училиште „Михајло Пупин“.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот