20.07.2023 Живот

На Финска ѝ се потребни по 15.000 странски студенти и 30.000 работници годишно до 2030

Финска сака да привлече по 15.000 странски студенти годишно до 2030 година и да го зголеми нивото на миграција врз основа на работа до 30.000 работници годишно.

- Финското општество старее; затоа на земјата ѝ се потребни повеќе млади луѓе кои ќе се вклучат на пазарот на трудот - изјави Глен Гасен, директор за имиграциски прашања.

- Ја гледаме Индија како една од земјите во фокус и сакаме да го интензивираме нашето партнерство. Индија има растечка млада популација и многу неискористени таленти, а Финска има одлични искуства со индиските студенти, истражувачи, претприемачи и професионалци. Постои активна индиска деловна заедница низ Финска и видовме дека индиските новодојденци брзо се интегрираат во општеството и стануваат успешни луѓе. Постојат отворени позиции во многу сектори, на пример, здравствената заштита и грижата за стари лица се во потрага по работници. Слично на тоа, неколку производствени индустрии се надеваат дека ќе добијат меѓународна квалификувана работна сила - вели Гасен.

Финска е дом на многу високотехнолошки компании кои се занимаваат со сајбер-безбедност, вештачка интелигенција, здравство, креативни индустрии, биотехнологија или материјали.

Специфични индустрии во Финска на кои им недостига работна сила се секторот за ИТ и податоци, раното образование и административната поддршка. Здравството и СТЕМ-професиите специфично поврзани со одржливиот развој и животната средина имаат недостиг во нивните специфични делови на пазарот на трудот.

Извор: Economictimes.com
Фото: Freepik