21.01.2024 Живот

Користете го ефектот на Фон Ресторф кога учите тешки концепти

Меморијата е неверојатно сложена, па затоа е толку многу проучувана и истражувана: Истражувачите што направиле големо откритие за тоа како функционира меморијата добиваат феномени именувани по нив.

Пример за ова е ефектот на Фон Ресторф, кој се однесува на острината на нашиот мозок да запомни карактеристични делови од информации во однос на поуниформните - факт откриен од германскиот психијатар Хедвиг фон Ресторф. Тоа е интересен факт од биологијата, но исто така може да биде корисен кога проучувате тежок концепт. Еве зошто и како да го искористите овој ефект.

Што претставува ефектот на Фон Ресторф?

Наједноставно кажано, станува збор за „ефект на изолација“, кој гарантира дека вашиот мозок ќе запомни ставка во списокот ако има различна карактеристика што ја издвојува од другите. Кога учите, можете да го постигнете овој ефект со менување на значајноста на ставката или информацијата на некој начин, без разлика дали тоа е по боја, големина, избор на фонт или на друг начин.

Како да го искористите овој феномен за да го запомните она што го учите?

Откако ќе ја сфатите едноставноста на овој концепт, лесно е да најдете начин да го вклучите во вашите навики за учење.

- Во вашите белешки, користете маркер за да ги потенцирате зборовите или концептите што треба да ги запомните.

- Кога користите флеш-картички, во различна боја напишете ги концептите и зборовите што ви е тешко да ги сфатите.

- Кога учите со други и го поминувате материјалот (или наглас ги читате вашите белешки), обидете се да поврзете уникатно движење, како специфичен гест на раката со концептите за кои разговарате.

- Користете форма, на пример круг, за да ги исцртате клучните делови од вашите белешки или материјали од учебникот.

- Кога ги мапирате мислите, поместете го кругот што ги содржи најважните концепти на друг дел од вашата страница, правејќи го визуелно различен од другите кластери.

Целта е да се разграничат работите што навистина ви требаат или се мачите да ги запомните.

Одделувањето на одредени идеи или зборови ќе направи вашиот мозок подобро да ги запомни, без разлика како го правите тоа.

Извор: Lifehacker.com
Фото: Freepik