21.06.2021 Живот

Знаци дека сте испиле премногу кафе

Со кафето се расонуваме, работиме и социјализираме, но со него може и да се претера. Љубителите на кафето понекогаш не забележуваат колку испиле во текот на денот. Следните знаци може да бидат показател дека сте претерале со консумирањето кафе.

Вознемирени сте

Може да бидете нервозни од премногу кафе бидејќи кофеинот го стимулира средниот нервен систем и истовремено ги зголемува нивоата на адреналин, допамин и глутамат. Оваа комбинација може да доведе до нервоза, забрзано чукање на срцето, раздразливост, па дури и бес.

Фото: Pixabay

Ви паѓа енергијата во текот на денот

Кафето може бргу да ве разбуди и да ви даде енергија, но кога таа енергија ќе се потроши, се забележува силниот пад. Некои истражувања дури посочуваат дека кофеинот може да ја уништи продуктивноста на работа.

Често морате во тоалет

Кофеинот е диуретик, што значи дека го поттикнува уринирањето, особено ако генерално не пиете премногу кафе. Истражувањата покажале дека од кафето не може да се дехидрира, но доколку истовремено не пиете доволно вода, на вашето тело може да му недостига течност.

Фото: Pixabay

Нарушен сон

Истражувањата покажале дека кафето може да го наруши сонот, дури и ако последната шолја сте ја испиле 6 часа пред спиењето. Кафето може да го наруши и дневниот ритам на организмот, па може да се чувствувате уморни.

Извор: EKapija
Подготвил: Драгана Петрушевска