X
 22.12.2022 Спорт

ФИФА ги објави 10. најубави гола на првенството во Катар

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) објави список со 10 најубави гола на Светското првенство во Катар.

Сега, фудбалските обожаватели се поканети да го одберат најубавиот од нив на официјалната веб-страница на ФИФА. На списокот се наоѓаат дури три погодоци од Бразилци, а само еден од првакот Аргентина.Најубавите голови на Светското првенство во Катар

Салем Ал-Давсари - Саудиска Арабија за 2:1 против Аргентина
Ришарлисон - Бразил за 2:0 против Србија
Годи Гапко - Холандија за 1:0 против Еквадор
Ензо Фернандез - Аргентина за 2:0 против
Мексико Винсент Абубакар - Камерун за 2:3 против Србија
Луис Чавез - Мексико за 2:3 против Саудиска Арабија
Килијан Мбапе - Франција за 3:0 против Полска
Ришарлисон - Бразил за 3:0 против Јужна Кореја
Паик Сеунг-Хо - Јужна Кореја - за 1:4 против Бразил
Нејмар Јуниор - Бразил за 1:0 против Хрватска

Головите погледнете ги на овој линк, каде што може и да гласате за најубавиот гол на првенството.

Извор: Klix
Насловна фотографија: FIFA
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Спорт