X
 23.08.2016 Здравје

Најчестите знаци на анксиозноста кои луѓето ги игнорираат

Анксиозноста е чувство на постојана грижа, непријатност и тензија и таа сериозно влијае врз физичкото здравје на начини на кои не можете ни да замислите.

1. Предизвикува болка во мускулите

Болката може да биде вообичаена појава на анксиозното растројство и вклучува тензија на мускулите, болки во телото и главоболки.

2. Главоболки


Главоболките поради тензија се честа појава на анксиозноста и може да се случи на различни места вклучувајќи ја предната страна и задната страна на главата, задниот дел од вратот и мускулите на рамената. Вишокот на кофеин би можел да ги влоши главоболките.

3. Замор

Менталните здравствени проблеми како што е анксиозноста или депресијата може да го спречат спиењето и да ве натераат да се чувствувате уморно.

4. Дигестивни проблеми

Оние со хронична анксиозност имаат проблеми со варењето на храната - синдром на раздразнето дебело црево. Луѓето со овој синдром имаат болки во стомакот, грчеви, надуеност, запек и дијареја имаат црева кои се повеќе чувствителни на одредени видови на храна и на стрес.

5. Потреба за внесување шеќери

Кога некој е под стрес, неговото тело користи многу повеќе енергија од нормално. Ова значи дека нив им е потребно за брзо време да внесат енергија, па затоа имаат потреба да јадат храна која за брзо време се претвора во енергија. Оттука доаѓа и потребата за внесување на шеќер.

6. Проблеми со спиењето

Несоницата и будењето во текот на ноќта се вообичаени проблеми за лицата со анксиозност. Грижата и постојаните мисли можат да ве спречат да се одморите. Затоа, собата во која спиете треба да биде мирен простор. Исто така потребно е да обрнете внимание што јадете и што пиете и да се обидете со техника за дишење.

7. Промени во расположението

Неочекуваните промени во расположението се предизвикани од голем број работи поврзани со анксиозноста како што е дисбалансот на хормоните, менталниот замор и стравот.

8. Неможност за концентрирање

Неможноста за концентрирање е чест симптом на анксиозност. Фокусирањето и концентрирањето зема голем дел од енергијата, а анксиозноста често прави луѓето да се чувствуваат победено. 
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје