X
 23.08.2022 Живот

Намален бројот на бракови и новородени деца во Кина поради ковид

Ковид-19 придонесе за намалување на бројот на бракови и раѓања во Кина, на кои во последните години влијаеја и високите трошоци за образование и одгледување деца, објави кинеската Национална здравствена комисија.

Многу жени ги одложуваат своите планови да се омажат или да имаат деца, соопшти Комисијата, додавајќи дека брзиот економски и социјален развој довел до „длабоки промени“.

Тие посочуваат дека има одредена улога кај младите кои се преселуваат во урбаните средини и тоа што тие повеќе време поминуваат во стекнување образование или во работните средини каде што се под висок притисок.

Демографите сугерираат дека бескомпромисната кинеска политика „нулта стапка на ковид“ придружена со строга контрола врз животите на луѓето може да предизвика длабока и трајна штета на нивната желба да одлучат да имаат деца.

„Коронавирусот имаше јасно влијание врз договорите за брак и раѓање деца“, наведе Комитетот.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот