X
 24.01.2023 Култура

Објавени номинациите за „Оскар“ 2023, погледнете ја листата

Месеци на филмски фестивали, црвени теписи и предвидувања, доведоа до моментот кога Академијата ги објави номинациите за „Оскар“ за 2023 година.

Најавени од актерите Алисон Вилијамс и Риз Ахмед, овогодишните номинации се предводени од филмот „Everything Everywhere All At Once“, кој доби 11 номинации, меѓу кои и клучни категории како најдобар филм, најдобра актерка во главна улога, најдобра споредна машка улога и најдобра споредна женска улога.

Дејствието на филмот следи жена, во улога на Мишел Јео, која скока низ мултиверзуми како различна верзија од себеси.

Веднаш зад него, со по 9 номинации се филмовите „All Quiet on the Western Front“ и „The Banshees of Inisherin“.

Подолу е листа со категории и номинации.

Најдобар филм

„All Quiet on the Western Front“
„Avatar: The Way of Water“
„The Banshees of Inisherin“
„Elvis“
„Everything Everywhere All at Once“
„The Fabelmans“
„Tár“
„Top Gun: Maverick“
„Triangle of Sadness“
„Women Talking“

Најдобра актерка во споредна улога

Анџела Басет, „Black Panther: Wakanda Forever“
Хонг Чау, „The Whale“
Кери Кондон, „The Banshees of Inisherin“
Џејми ли Кертис, „Everything Everywhere All at Once“
Стефани Су, „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар актер во споредна улога


Брендан Глисон, „The Banshees of Inisherin“
Брајан Тајри Хенри, „Causeway“
Џуд Хирш, „The Fabelmans“
Бери Киган, „The Banshees of Inisherin“
Ке Хуј Куан, „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар странски филм

„All Quiet on the Western Front“
Германија

„Argentina, 1985“
Аргентина

„Close“
Белгија

„ЕО“
Полска

„The Quiet Girl“
Ирска

Најдобар анимиран филм


„Guillermo del Toro’s Pinocchio“
„Marcel the Shell With Shoes On“
„Puss in Boots: The Last Wish“
„The Sea Beast“
„Turning Red“

Најдобра песна

„Applause“ од „Tell It like a Woman“
„Hold Мy Hand“ од „Top Gun: Maverick“
„Lift Me Up“ од „Black Panther: Wakanda Forever“
„Naatu Naatu“ од „RRR“
„This Иs a Life“ од „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар актер во главна улога

Остин Батлер, „Elvis“
Колин Фарел, „The Banshees of Inisherin“
Брендон Фрејзер, „The Whale“
Пол Мескал, „Aftersun“
Бил Нај, „Living“

Најдобра актерка во главна улога

Кејт Бланшет, „Tár“
Ана де Армас, „Blonde“
Андреа Ризбороу, „To Leslie“
Мишел Вилијамс, „The Fabelmans“
Мишел Јео, „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар режисер


Мартин Мекдона, „The Banshees of Inisherin“
Даниел Кван и Даниел Шајнерт, „Everything Everywhere All at Once“
Стивен Спилберг, „The Fabelmans“
Тод Филд, „Tár“
Рубен Остлунд, „Triangle of Sadness“

Останатите номинации и категории можете да ги погледнете ТУКА.

Извор: Ew.com
Фото: Screenshot/YouTube

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура