X
 27.11.2018 Наука

Бактерии отпорни на антибиотици откриени во тоалетите на Меѓународната вселенска станица

Микробиолози од НАСА соопштија дека во тоалетите на Меѓународната вселенска станица првпат се откриени пет вида бактерии отпорни на антибиотици и потенцијално опасни за луѓето.

Според порталот „Сајенс алерт“, една од нив е „ентеробактер“, која вообичаено ги напаѓа пациентите со намален имунитет во болниците. Таа и другите видови бацили при тестирањата покажале мутирање и целосна отпорност на цефазолин, цефокситин, оксацилин, пеницилин и рифампин, а имаат различен степен на отпорност и кон други антибиотици.

За три од бактериите се претпоставува дека ги донеле астронаутите од Земјата. Сродството со земните супербактерии е веќе докажано.

Во моментов нема информации дали животот на некој од екипажот на МВС е загрозен.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука