30.05.2022 Образование

Дисциплината на ученикот не треба да влијае врз оценката

Мирните ученици се наградуваат со оценка повеќе, а темпераментните се казнуваат со оценка помалку. А дисциплината не треба да има влијание врз оценката на ученикот затоа што се случува солиден ученик да биде недисциплиниран и да ја нарушува атмосферата на часовите, но да има знаење и да поседува најразлични вештини, вели наставничката Марија Богатиновска

Сега е период на испрашувања и тестови по речиси сите предмети во училиштата бидејќи се ближи крајот на учебната година, која нема да биде продолжена поради штрајкот на Синдикатот за образование. Ако ги прашате просветните работници, ќе ви кажат дека најтешката задача за еден наставник е реално и праведно да ги оцени своите ученици. Оценувањето е склоп од повеќе фактори, смета Марија Богатиновска, одделенска наставничка во Основното училиште „Никола Карев“ во Пробиштип.

Прочитајте повеќе на Деца.мк