X
 31.05.2023 Технологија

„Франција опен“ 2023 година ќе користи вештачка интелигенција за заштита на играчите од злоупотреба на интернет

Многу тенисери ги споделуваат своите животи на интернет, давајќи им на следбениците увид во она што се случува за време на натпреварите. Тоа е начин навивачите да се чувствуваат поблиски со играчите, и обратно.

Но, за некои, по натпреварите, без оглед дали станува збор за победа или пораз, пораките што ги примаат имаат многу поинаков тон.

Неодамна Американката Тејлор Таунсенд сподели скриншот од смртна закана и расистичка злоупотреба што ја добила на е-пошта. Причината била тоа што Таунсенд доживеала пораз на Италија опен.

- Мислам дека обожавателите би биле изненадени од некои работи што ги добиваме не само ние, туку и нашето семејство - вели таа.

Оваа година организаторите на „Франција опен“ им понудија на играчите на турнирот заштита против злоупотреба на социјалните мрежи со помош на вештачката интелигенција.

Технологијата „Бодигард“ има цел да ги филтрира навредливите коментари на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Твитер“, „Јутјуб“, „Тик-ток“ и „Дискорд“.

Играчите можат да скенираат QR-код за да ги поврзат нивните профили на социјалните мрежи со неговиот систем, при што компанијата наведува дека го анализира секој коментар во реално време за помалку од 200 милисекунди и ги блокира навредливите забелешки.

Компанијата наведува дека тим од лингвисти создал шеми на зборови кои можат да се ажурираат во реално време, што ќе ѝ помогнат на вештачката интелигенција да ги филтрира навредливите коментари.

„Франција опен“ е првиот од четирите гренд слем турнири што воведоа ваква шема, при што извршната директорка на Француската тениска федерација, Каролин Флејсер, изјави дека менталното здравје на играчите е приоритет за „Ролан Гарос“.

Злоупотребата на интернет не е само проблем во тенисот, туку е распространет меѓу сите спортови и не е нов концепт.

И фудбалерите често зборуваат на оваа тема. Голем број клубови и раководни тела ги бојкотираа социјалните мрежи во обид да донесат промени.

Самите социјални медиуми рекоа дека се посветени на справување со злоупотребата, а „Инстаграм“ во 2021 година воведе алатка за да им овозможи на корисниците автоматски да ги филтрираат навредливите пораки од следбениците.

Извор: ВВС
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија