X
 16.01.2016 Економија

Колку чини да се нахрани четиричлено семејство во Македонија, а колку низ светот?

2

Истражувањето направено од „MoveHub“ покажува дека Уганда е најскапото место во светот за неделно пазарење, врз основа на локалната цена на локалните продавници, и во споредба со локалната плата, а Етиопија и Кенија ги заокружуваат првите три земји кадешто јадењето е најскапо.

 

Најевтината земја во светот за купување на прехрабени артикли е Катар, кадешто купувањето храна зазема само 2.62% од платата, а после оваа земја е Макао (3.66%) и Кувајт (4.38%).

Од вкупно 123 истражувани земји, Македонија се најде на 62-то место - купувањето храна во нашата земја зазема 20.78% од платата. 

 


КЛИК ЗА ПОГОЛЕМА РЕЗОЛУЦИЈА

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија