X
 12.08.2016 Технологија

Дигитални вештини кои можете да ги научите за помалку од 10 минути

Постојат многу работи кои можете да ги научите за 10 минути, а ќе ви бидат од корист во текот на целиот живот. Во продолжение ви нудиме едноставни работи кои ќе ви го олеснат вашиот дигитален живот, а нема да ви одземат многу време за учење.

 

internet


1. Научете интересни трикови во notepad
2. Научете Facebook трикови кои претходно не сте ги знаеле
3. Научете YouTube трикови
4. Искорисете го Google Translate за да отворите блокирани веб страни
5. Овозможете Ctrl+C/Ctrl+V во CMD
6. Блокирајте ги спојлерите од филмовите и технолошките шпекулации
7. Играјте ја скриената игра со диносаурус во Chrome
8. Искористете го Google за хакирање
9. Пронајдете го IMEI бројот на вашиот телефон
10. Поправете го расипаниот pen драјв
11. Гледајте Star Wars во Command Prompt
12. Слушнете го секој збор што сте го кажале на Google voice search
13. Избришете ја целата историја на пребарување на Google
14. Пронајдете ја Wi-Fi лозинката
15. Кракнете ja Winrar лозинката на зашитени документи
16. Проверете ја батеријата за вашиот Windows
17. Ставете ISO документи на USB
18. Пронајдете го вашиот изгубен телефон со еден клик
19. Преземете целосна веб страна и користете ја без интернет
20. Научете за работите кои можете да ги направите бесплатно на интернет
21. Играјте ја скриената фудбалска игра на Facebook Messenger
22. Создадете лажен син екран на смртта
23. Проверете ако некој ви го краде Wi-Fi
24. Подобрете го вашиот Wi-Fi сигнал со конзерва од пиво
25. Проверете кој го игнорирал вашето барање за пријателство на Facebook
26. Преземете SoundCloud песни бесплатно
27. Користете StackOverFlow во вашиот Terminal Window
28. Зачувајте Google мапи за офлајн користење
29. Забрзајте го интернетот со користење на CMD
30. Направете го Incognito Mode како основно пребарување на Chrome
31. Користете го Google Search како вистински професионалец
32. Забрзајте ја Mozilla Firefox за веб пребарување
33. Забрзајте го Chrome за веб пребарување
34. Преземете целосен фото албум на Facebook со еден клик
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија