X
 12.03.2018 Технологија

Револуционерната идеја на Илон Маск за градски сообраќај

маск

Милијардерот Илон Маск на „Твитер“ ја објави неговата најнова идеја за идниот градски сообраќај.

Според оваа идеја, ќе постојат подземни тунели што ќе го решат проблемот со гужвата во сообраќајот и ќе го забрзаат превозот, а ќе донесат револуција во градскиот сообраќај.

Мини автобусите за превоз на пешаците се разликуваат од актуелните автобуси бидејќи нема да патуваат низ улиците, туку ќе „исчезнуваат“ во тунелтие под земјата, во рамките на патничката мрежа на иднината.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија