X
 12.12.2016 Технологија

За сите кои имаат Андроид телефон - не ја инсталирајте оваа апликација!

Малициозните софтвери не се толку раширени на мобилните телефони, колку што се на компјутерите, но во последно време претставуваат се поголема закана.


Минатата недела откриен е малициозниот софтвер  „Gooligan“, од кои се заразени најмалку 1,3 милиони Андроид телефон во светот. Самата програма нема да направи штета на телефонот, но кога ќе ја инсталирате, се овозможува пристап на бројни податоци на корисниците кои можат да се искористат за измами и напади.

„Gooligan“ може да се преземе од големиот број неофицијални продавници на апликации. Никако немојте да го инсталирате.  
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија