03.11.2021 Живот

Првата македонска стриминг-платформа „Глеј“ нуди филмови, серии, документарци

„Од денеска на македонскиот пазар е достапна првата македонска национална стриминг платформа „Глеј“ (GLEY) преку која се приклучуваме кон светските трендови на развој на локални и регионални СВОД (видео на барање) платформи“, истакна на денешната промоција на сервисот, извршниот менаџер на СВОД Мастер, Дарко Петрушевски.

Првата национална стриминг-платформа нуди атрактивна и внимателно селектирана локална, нова регионална и интернационална филмска и детска програма, комплетно обработена на македонски и албански јазик.

Дел од богатата филмска програма на оваа платформа се сериите „Фамилија Марковски”, „На терапија”, „Преспав”, „Светот на Биби“,„Беса”, хрватската серија „Црни бјели свет”, крими серијата „Тајкун”, „Клан”, филмовите „Трето полувреме”, „Џган“ и многу други.

Претплатата не е обврзувачка, нема подолгорочни договори, туку месечно и корисниците ќе можат да ја откажат платформата кога сакаат. За корисниците кои ќе се регистрираат до 31 ноември, промотивно им се нуди 30 дневен пробен период кој не се наплаќа. Во моментов има три претплати, 299, 399 и 499 денари во зависност од бројот на уреди на кои ќе може да се следи GLEY.

Дарко Перушевски, посочи дека ова не е обична видеотека, туку има поширока мисија – поддршка на македонската продукција.
– Целата програма е локализирана комплетно на македонски и албански јазик. До програмите ќе се пристапува лесно, примарно преку смарт телевизор LG, Samsung и андроид ТВ, на мобилните уреди, на лаптопи и таблети – рече тој.

Живот