05.06.2022 Живот

Еве зошто швајцарскиот институт „Ле Рози“ е едно од најскапите училишта во светот

Се смета дека инвестицијата во образованието се враќа. Школарината во некои реномирани институти, како швајцарскиот институт „Ле Рози“ навистина звучи како огромна инвестиција.

Обликувањето на вашата иднина во едно од најскапите училишта во светот може да ве чини 132.000 долари годишно. Овој исклучителен храм на образованието обединува студенти од 65 нации.

Институтот бил основан во 1880 година од Пол-Емил Карнал на местото на замокот Шату ду Розеј од 14 век во градот Роле. „Ле Рози“ го добива називот „училиште на кралевите“ бидејќи се наоѓа меѓу најстарите интернати во Швајцарија и во светот. Овој двојазичен институт работи помеѓу главниот кампус во Швајцарија во Роле и училишниот Зимски кампус, прекрасно село со вили во шармантниот ски-центар Гштад, каде што училиштето се префрла од јануари до март, нешто што не го практикува ниту еден друг интернат во светот. „Ле Рози“ прима речиси 400 студенти и еднакво ги дели на момчиња и девојчиња на возраст од 7 до 18 години. Оваа глобална платформа обезбедува меѓународна атмосфера преку квота што дозволува само 10 отсто од студентите од една земја.

Зошто е најскапото училиште во светот?

Два кампуса, 132.000 долари годишна школарина, 150 наставници и помошен персонал за 400 студенти (односот ученик-наставник е 5:1, а просечната големина на класовите е помала од 20 студенти) ја зголемуваат превисоката школарина. Исто така, 30 отсто од неговите студенти се запишуваат на универзитети рангирани во првите 25 на глобално ниво, што го прави ова училиште едно од најбараните.

- Очигледно ние сме најстариот меѓународен интернат во Швајцарија. Имаме одредена тежина поради семејствата што биле тука порано. Мислам дека некои семејства го бараат тоа. Тие можеби студирале овде и затоа сакаат нивните деца да продолжат со таквото наследство - вели Фелипе Лоран, студент и портпарол на „Ле Рози“.

Структура на училиштето

Главниот кампус на Институт „Ле Рози“ се протега на 28 хектари уредени терени. Центарот за едрење на училиштето, наречен „Fleur d'Eau“, се наоѓа покрај брегот на Женевското Езеро, каде што ќе се најдат десет гумени чамци, три моторни чамци и јахта долга 38 метри. „Ле Рози“ поседува 179 спални соби со сопствена бања, 48 апартмани за наставниците, театар, три трпезарии, две кафетерии, аудиториум, две гимназии и капела. Што се однесува до академското крило, има 53 училници, осум научни лаборатории, 14 специјално опремени простории, две амбуланти и библиотека со импресивни 30.000 наслови.

„Ле Рози“ е познато по својата раскошна спортска наставна програма во која се вклучени сите спортови. Има десет тениски терени, затворен базен и велнес-центар, отворен базен, три фудбалски игралишта, терен за рагби и друго. Додајте ги и театарот на отворено и компјутерски регулираната стаклена градина! Надвор од кампусот, „Ле Рози“ располага со приватен центар за коњи, во кој има 30 коњи, затворена школа за јавање, област за облекување и клуб.

Образование и активности од светска класа

Двојазичното училиште ги дели учениците во четири групи: јуниори, кадети, сениори јеунес и сениори.

Ако ништо друго, учениците ќе научат професионално да скијаат кога ќе завршат. Овој институт нуди часови по скијање четири дена во неделата. Учениците имаат часови наутро и ги поминуваат попладневните часови во скијање, па ако скијате три месеци годишно од 8 до 18 години, ќе станете вистински олимпиец.

Покрај спортот, над 60 отсто од учениците свират на инструмент или пеат, учествуваат во училишниот оркестар, камерниот оркестар, хорот или поединечни рок-бендови.

Голем број алумни

„Ле Рози“ има 5.000 алумни асоцијации низ светот.

Најстариот и најпочитуван швајцарски интернат има блескава листа со алумни што вклучува династички семејства, вклучувајќи ги Хоенцолерн, Кевендиш, Ротшилдс, Коскули, Рокфелер и многу повеќе. Покрај горенаведеното, има и кралски членови како шахот на Иран, принцот Рение, војводата од Кент, кралот Фуад II од Египет, кралот Хуан Карлос од Шпанија, кралот Алберт Втори од Белгија и Ага Кан. Списокот изгледа прилично бесконечен бидејќи принцезата Мари-Шантал од Грција и нејзините сестри Пиа Гети и Александра фон Фурстенберг студирале во ценетата швајцарска институција. Од финансиерот Арки Бусон, синот на Џон Ленон, Шон, децата на Дијана Рос и Елизабет Тејлор, сите тие биле ученици на Институтот „Ле Рози“.

Извор: Luxurylaunches.com
Фото: Facebook / @Institut Le Rosey