X
 07.08.2018 Технологија

Термини што треба да ги знаете за да ја сфатите иднината

Од „crowdturfing“ до „brainjacking“, Би-би-си го истражува необичниот и интригантен вокабулар што произлегува од напредокот во технологијата оваа година.

„Автономна архитектура“ -
роботи што печатат цели згради, како оваа технологија развиена од Институтот за технологија во Масачусетс, ветува дека ќе ја промени градежната индустрија.„Plane Li-Fi“
- повеќето патници што често се возат со авион се запознаени со потребата да ги стават нивните уреди во „авионски режим“. Но технологијата базирана на светло на авионите би можела да им дозволи на луѓето да останат онлајн дури и при полетувањето и слетувањето.

ЛЕД-светилките што се исклучуваат и вклучуваат милион пати во секунда, толку брзо што е невидливо за човечкото око, може да испраќаат податоци 100 пати побрзо од традиционалниот wi-fi.

„Ербас“ работи на инсталирање на технологијата наречена „li-fi“ на своите авиони бидејќи избегнува мешање со електронската опрема, што доведува до ограничување на безжичниот интернет.

„Brainjacking“ -
Медицинските импланти со безжична функционалност стануваат чести. Тие можат да бидат програмирани, контролирани и наполнети без потреба од хирургија или жици.

Но овие безжични медицински помагала исто така се подложни на хакирање. Поранешниот американски претседател Дик Чејни ја исклучил безжичната функција на неговиот пејсмејкер во случај странските сили да се обидат да ја употребат за да го убијат.

Сега експертите за сајбер-безбедност предупредуваат дека хакирањето на медицинските помагала може да биде многу поопасно бидејќи пациентите имаат импланти и во нивниот мозок. Познати како „Длабока симулација на мозокот“, овие уреди им доставуваат електрични импулси на невроните во мозокот, вклучени или исклучени. Тие веќе се користат за лекување на состојби како Паркинсонова болест, но се испитуваат кај пациенти кои страдаат од Туретов синдром, хронична болка, депресија, анорексија, нарушување на расположението и опсесивно компулсивно нарушување.

Истражувачите од Универзитетот „Оксфорд“ предупредуваат дека безжичното програмирање што се користи за контрола на овие мозочни импланти може да биде киднапирано од хакери за да предизвика болка, треперење или да го промени нивното однесување.

„Platooning“
- полуавтономни камиони се појавуваат на патиштата. Нивните сензори овозможуваат тесно врзани конвои, предводени од возач човек, што го намалува застојот и штеди гориво за 10 отсто.

„Machine Bias“
- алгоритмите за машинско учење ги пресметуваат нашите кредитни резултати, ги проценуваат барањата за осигурување, даваат музички препораки, нудат инвестициски совети и помагаат во дијагностицирањето на ракот. Исто така, вештачката интелигенција се користи за забележување финансиска измама, а во САД се применува во судовите за да им помогне во одлуките за изрекување казни и кауција.

Иако овие системи даваат точни резултати на тестирањето, тие може да направат доста грешки - тие се добри само ако се тренирани за одредени податоци и можат да прикажат пристрасност, а кодот може да носи ненамерни предрасуди од оние што го пишуваат.

„Crowdturfing“ - кога купувате производ или правите резервации, повеќето од вас се насочуваат на онлајн-рецензиите напишани од други клиенти за да ви помогнат да донесете одлука. Но некои бескрупулозни фирми им плаќаат на луѓето да пишуваат позитивни критики. Други сакаат да ја оцрнат репутацијата на конкурентите така што им плаќаат да пишуваат негативни коментари. Ова е познато како „crowdturfing“.

1

„Сајбер-напади на вештачката интелигенција“
- голем број од големите компании имаат доживеано информациите на клиентите и комерцијалните податоци да излезат во јавноста по напади од хакери. Сајбер-нападот „WannaCry“ уништи многу системи во Велика Британија минатата година.

Но бидејќи битката меѓу хакерите и оние што ги бранат чувствителните компјутерските мрежи ескалира, експертите предвидуваат дека машинското учење ќе се користи за пронаоѓање нови пропусти.

Исто така, се очекува од напаѓачите да користат софистицирани вештачко интелигентни чатботови во обидите да извлечат чувствителни информации и банкарски податоци од интернет-корисниците.

Но, вештачката интелигенција ќе помогне во подобрувањето на сајбер-безбедноста, особено во идентификувањето на проблемите пред да бидат експлоатирани.

„Компјутерски халуцинации“
- компјутерската визија веќе е присутна во возилата на патиштата - многумина користат камери и софтвер за препознавање објекти за контролирање на технологијата за паркирање. Со оглед на тоа што автомобилите стануваат автономни, тие ќе се потпрат на компјутерската визија за навигација.

Додека компјутерите докажаа дека се вешти за препознавање предмети, неодамнешните истражувања покажуваат дека можат да бидат измамени на доста загрижувачки начини. Истражување од Универзитетот во Вашингтон покажа дека стратешкото ставање неколку лепенки или графити на знаците за стоп може да ги помеша алгоритмите на автомобилот така што нема да можат да бидат препознаени.

Други истражувања покажаа дека е можно да се предизвикаат халуцинации во компјутерските системи со менување на текстурата на објектот.

„Интернет на ушите“ - како Алекса или „Гугл Хом“, нашите огледала, автомобили, тушеви, микробранови печки, па дури и тоалети наскоро ќе можат да бидат контролирани од гласовни команди.

„mHEALTH“
- технологијата што може да се носи собира голема количина на податоци за нашата благосостојба и активност. Но оваа технологија ветува многу повеќе од едноставно помагање за време на вежбањето.

Информациите што можат да ги соберат овие уреди ќе почнат да се појавуваат во записите на пациентите, што е познато како „мобилно здравје“. Одењето на доктор повеќе нема да бара нејасни описи на симптоми што мистериозно исчезнале во текот на 24 часа откако сте закажале средба со докторот - тој/таа наскоро ќе може да има пристап до вашите податоци што ги носите. Тие ќе помогнат во дијагностицирањето и ќе го подобрат следењето на болестите.

„Пластични океански бариери“
- Фондацијата за чистење на океаните оваа година го чисти пластичното загадување во Пацификот користејќи пловечка бариера за да ја повлече пластиката кон брегот.

„Qi“ - иако безжичното полнење со години е присутно во технологијата, бројот на уреди што може да се наполнат оваа година ќе доживее експанзија.

„Епл“ треба да го лансира задоцнетиот „ер пауер“, уред за полнење на најновите модели на „ајфон“. Како и многу други производители, вклучувајќи го „Самсунг“, и „Епл“ го усвои „Qi“ безжичното полнење што користи електромагнетно поле.

Се очекуваат повеќе безжични „Qi“ платформи за полнење насекаде, од аеродроми, до кафулиња и автомобили.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија