X
 07.08.2022 Живот

Најубавите градови во светот според науката

Аналитичари од консултантската компанија „Онлајн мортгеџ адвајзор“ користеле фотографии од градови низ целиот свет и потоа математички ги пресметале пропорциите на градбите и улиците за да откријат кои градови се најубави според науката.

Градовите биле оценети според геометрискиот однос помеѓу зградите и улиците. На врвот на листата се наоѓаат италијански градови, а поголемиот дел од градовите на листата се во Европа.

Најубави градови според науката

1. Венеција, Италија
2. Рим, Италија
3. Барселона, Шпанија
4. Прага, Чешка
5. Њујорк, САД
6. Атина, Грција
7. Будимпешта, Унгарија
8. Виена, Австрија
9. Бордо, Франција
10. Милано, Италија
11. Стокхолм, Шведска
12. Париз, Франција
13. Фиренца, Италија
13. Тел Авив, Израел
14. Копенхаген, Данска
15. Маракеш, Мароко
=16. Чикаго, САД
=16 Амстердам, Холандија
17. Берлин, Германија
18. Истанбул, Турција
19. Санкт Петербург, Русија
20. Стразбур, Франција
21. Дубаи, ОАЕ
22. Мајами, САД
23. Пекинг, Кина

Извор: Mental floss
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот