09.07.2018 Култура

Совети од наставничката Биљана Илиева: „Научи се да го користиш она што веќе го имаш, а да не купуваш ново“

Сведоци сме на фактот дека планетата Земја сè повеќе страда поради нашето невнимание. Луѓето фрлаат ѓубре насекаде, пластиката се користи и онаму каде што нема потреба. Затоа е добро секое дете да создаде добри навики уште од најрана возраст.

Биљана Илиева, наставничка по биологија во Основното училиште „Климент Охридски“ од Драчево, за Деца.мк советува што треба да прави секое дете за да ѝ помогне на природата. Истите совети се добредојдени и за родителите. Наставничката Илиева е позната по својата посветеност на екологијата. Нејзини ученици постојано добиваат награди на многу конкурси, а со нив произведува и органска храна во дворот на училиштето.

Продолжението прочитајте го на ДЕЦА.мк
Тагови: