X
 10.07.2020 Здравје

Докторка сподели трик за поефикасно носење на маската за лице

Носењето маска во јавност станува нормално (или барем би требало да биде), но обичните маски за заштита на лицето не се совршени. Во зависност од обликот на лицето, тие може да нудат само делумна заштита доколку има празен простор помеѓу лицето и маската од страничниот дел, а оттаму може да влезат заразени честички.

Стоматологот Оливија Гвид има трик за носење на маската за лице со кој се надминуваат овие проблеми. Таа го сподели трикот на социјалната мрежа „Тикток“, а видеото веќе има стотици илјади прегледи.

@oliviacuidmd

Highly requested 60s version of my viral mask hack ##fyp ##doctorsoftiktok ##masktutorial ##covid19 ##viral ##maskhack ##learnontiktok

♬ original sound - oliviacuidmd


Автор. Корин Милер
Извор: womansday.com
Фото: TikTok
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје