10.09.2021 Живот

Син ми има преголем страв од смртта, не може да спие, страв му е да остане сам

ПРАШАЊЕ: Мајка сум на 10-годишно машко дете. Во последните месеци чувствува преголем страв од смрт. Се плаши дека еден ден ќе порасне и нема повеќе да биде дете, прашува што ќе се случи кога ќе умре и како ќе се чувствува кога ќе умре, дали ќе може да мрда и сл. Ова премногу го вознемирува, плаче, не може да спие, страв му е да остане сам и сл. Како можам да му помогнам, како да му одговарам на неговите прашања и дали да го однесам на психолог да поразговара со него. Искрено, не знам на што се должи ваквата состојба. Не сме имале смртен случај во фамилија, детето не гледа страшни работи на ТВ и интернет. Инаку, на негово барање, обично тоа е пред спиење, многу често зборуваме за неговите стравови. Се обидувам да му објаснам дека сите имаме некакви стравови, дека треба да зборува за тоа за да најдеме решение како да ги надмине. Иако понекогаш и јас не знам како да одговорам на неговите прашања.

Целото прашање и одговорот од психологот прочитајте ги на Деца.мк

Живот