X
 11.07.2018 Наука

Крајот на јули на небото ќе ни донесе помрачување на Месечината

Крвавата Месечина во јули ќе предизвика најдолго помрачување во 21 век, тврдат научниците.

Истовремено, Марс ќе изгледа посветло од кога било бидејќи тогаш ќе биде најблиску до Земјата во последните 15 години.

mesecina
Фото: Getty Images


- Тоа е одлично. Ова е ретка можност да го видиме помрачувањето на Месечината покрај Марс на ноќното небо. Ќе имаме два одлични објекти, што е одлична можност за фотографите - вели астрономот Роберт Масеј од британското Кралско астрономско друштво.

Помрачувањето, кое ќе трае 43 минути, ќе се случи на 27 јули. Причината за долгото траење е што Месечината ќе се најде на една од најоддалечените точки од Земјата, што значи дека нејзината сенка ќе биде поголема отколку при обично помрачување.

Помрачувањето ќе биде најдобро и најдолго видливо на југоистокот од Европа.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука