X
 11.10.2022 Живот

Компанија за јогурт ќе му плати 50.000 долари на турист за да го посети Исланд

Ако некогаш сте размислувале да го посетите прекрасниот Исланд, тогаш промотивните напори на оваа компанија се токму за вас. „Сигис“ бара турист кој ќе го посети Исланд, а ќе добие надоместок до 50.000 долари.

Брендот за јогурт прима апликации за хонорарен работник кој ќе сака и ќе може да патува низ земјата, да фотографира, да снима видеа и да ја консумира локалната кујна. Целта е да се извести за прифаќањето на четиридневната работна недела во земјата и придобивките од поедноставниот начин на живот. Компанијата ќе може да го поврзе работникот со водичи за ресторани и планинарење за да му помогнат да го истражува Исланд до максимум.

„Сигис“ е компанија основана во 2005 година од Сиги Хилмарсон, кој користи традиционален исландски рецепт за вископротеински јогурт со помалку шеќер познат како „skyr“.

Еден квалификуван кандидат ќе биде избран и ќе добие 50.000 долари. Најверојатно „Сигис“ ќе бара хонорарецот да остане во Исланд најмалку еден месец, со можност за престој до шест месеци. Апликацијата и условите можете да ги погледнете ТУКА.

Извор: Mentalfloss.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот