X
 12.07.2022 Наука

Студент по микробиологија истражил колку бактерии има на производите во супермаркет

Пандемијата ги смени нашите хигиенски навики, како и свеста за нашата околина. Одењето во супермаркет во текот на пандемијата изгледаше како сцена од дистописка серија, а за некои, опседнатоста со хигиената продолжува и сега. Дали некогаш сте се запрашале колку бактерии има на производите што ги допирате во супермаркет?

Еден студент по микробиологија направил експеримент за да види колку бактерии има на производите и добил шокантни резултати. Дилан Перера во видео на „Тик-ток“ покажал колку бактерии има на разни производи на полиците во супермаркет собирајќи примероци од производите и анализирајќи ги во лабораторија.

Студентот открил дека јаболката содржеле дури 32 бактериски колонии, а млекото само две. На пакувањата со месни производи имало над 300 бактериски колонии, покажал експериментот.

@ta.dil YOU WONT BELIEVE HOW MUCH I FOUND 😱 #microbiology #learnontiktok #letsseewhatgrew ♬ Mission Impossible (Main Theme) - Favorite Movie Songs


Извор: Index
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука