12.11.2020 Живот

Проф. Пендароски: Ако НЕ со децении ти било сервирано за појадок, тогаш ДА станува непознат оброк за твојата гладна душа!

Природата не е ниту добра ниту лоша. Таа е онаква каква што ѝ се сака да биде во одреден миг од времето и просторот. Таа дозволува да го градиме своето НЕ и своето ДА врз основа на нашата сопствена природа и доживувањето на светот каков што ние го гледаме. Она што го нарекуваме цивилизација е она нешто кое му дава вредносен суд на доброто и лошото, на ДА и НЕ. Бидејќи таквиот систем е создаден од посилните, тие само го импонираат врз кревките детски соништа учејќи ги на едно големо одрекување на животот! Ако НЕ со децении ти било сервирано за појадок, тогаш ДА станува непознат оброк за твојата гладна душа, пишува  проф.д-р Мирослав Пендароски, психолог и универзитетски професор.

Целиот текст прочитајте го на Деца.мк.

Живот