12.11.2022 Живот

Ова рибарско село го има најкраткото име, а во него живеат повеќе галеби отколку луѓе

Å е рибарско село во Норвешка со најкратко име во светот. Се наоѓа на самиот крај на патот, државата, континентот, по што почнува Атлантскиот Океан.

Во селото веројатно има повеќе галеби отколку луѓе. Овие птици се припитомени, па речиси насекаде изградија гнезда. На покриви, прозорци и на други погодни места.

Å првично се развило од мала фарма во важен рибарски град. Локалните жители, како и во многу рибарски села во областа, специјализирале за индустриски риболов на риба за масовна потрошувачка.

Но, тоа било случај до пред околу 30 години, кога овој регион станал популарна туристичка дестинација. Денес луѓето одат на риболов рекреативно или со туристи.

Природата била љубезна кон овој дел од светот, што може да се види на секој чекор. Целата оваа област е прекрасна, па можете да уживате во погледот на белите и црвените куќи или погледот на морето и околните планини.

Исто така, во Å постојат два музеи: Музејот „Лофотен Стокфиш“ посветен на производството на риба и „Норск Фискеварсмузеум“, музеј посветен на локалното наследство на населбата. Овде можете да најдете и едно од најдобро зачуваните автентични стари рибарски села во Норвешка, кое нуди различни можности да се доживее каков бил рибарскиот живот во изминатите 250 години.

До населбата се стигнува со авион, траект или со автомобил. Поради Голфската струја, климата е блага, и покрај локацијата, бидејќи се наоѓа северно од Арктичкиот Круг. Од средината на мај до средината на јули можете да го доживеете полноќното сонце, а од почетокот на мај ноќите се речиси целосно светли.

Извор: b92.net
Фото: Wikipedia