X
 09.03.2015 Наука

Како изгледа денот на Арктикот кога Сонцето не заоѓа?


Не мора да одите на Арктикот за да откриете. Едно видео составено од фотографии направени во текот на 24 часа од еден летен ден на Арктикот покажува како е животот таму во овој период.

Го гледате Сонцето како изгрева и заоѓа како и секаде, но наместо да исчезне позади хоризонтот како што се врти Земјата, тоа повторно се искачува нагоре и светот никогаш не станува темен.


Подготвил: Драгана Петрушевска
Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука