X
 31.03.2015 Култура

Фасцинантни факти за Ајфеловата кула по повод нејзината годишнина


Ајфеловата кула е една од најпопуларните туристички дестинации во светот. Може ли да помислите на Париз, а пред ум да не ви излезе оваа кула?

Ајфеловата кула била отворена на 31 март во 1889 година. Денес славиме 126-годишнина од нејзиното отворање со неколку интересни факти за неа.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура