X
 04.06.2015 Култура

Спогодбата која ги одредила границите меѓу земјите во Европа


Во последната епизода од „Things you may not know“, водителот Том Скот стои на граница помеѓу Холандија и Белгија и зборува како комплицираните граници во Европа (и светот) биле одредени за време на Вестфалскиот мир, што претставува серија договори потпишани во 1648 година по Триесетгодишната војна. Договорите не донеле мир секаде, но на нациите им дале повеќе права за самостојно функционирање.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура