26.08.2015 Образование

Од 1-ви септември... Работа со компјутер станува задолжителен предмет за третооделенците

Од први септември треттододлеците со два часа неделно ќе следат настава и ќе работат со компјутери. Новина е и тоа што годинава предметот се збогатува со три нови теми за основите на програмирањето. Информатичарите велат дека содржините се прилагодени на возраста на децата. Преку игри, слики , цртежи ќе се учат алгоритми а со тоа ќе се развива креативноста и иновативноста кај учениците.

За успешна реализација на новата наставна програма и програмирањето деневови се спореведуваат обуки на околку 1500 оддленски наставници. Обуките се организирани регионално, на македонски јазик и на албански наставен јазик, од страна на акредитиран понудувач на обука и услуги. Со обуките ќе бидат опфатени 1500 наставници од основните училишта во Република Македонија.