X
 21.09.2015 Наука

Што им се случува на внатрешните органи во текот на бременоста?

Изгледа дека бременоста е доста пострашна доколку дознаете што навистина се случува во телото на една бремена жена.

 

bremenost


Гифот подолу покажува како внатрешните органи „прават место“ за бебето во матката на жената. Гифот, создаден од алатка од Музејот на наука и индустрија од Чикаго, им овозможува на корисниците да го следат телото на бремената жена и нејзините промени од зачнувањето на бебето па се` до пост-бременоста.

Во тоа време, бременоста го тера срцето да чука посилно, ги стиска органите и ги опушта мускулите и зглобовите. Прилично застрашувачки, нели?

Затоа треба да и` бидете благодарни на вашата мајка - во основа, 9 месеци сте поминале седејќи на нејзиниот мочен меур.

 


View post on imgur.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука