X
 10.10.2015

Наставничка на креативен начин ги учи учениците за човечкото тело

Деби Херкенс е наставничка по биологија во училиштето Гроене Харт Риџнвуд во Холандија. Таа дојде до неверојатен и секако, незаборавен начин да ги едуцира своите ученици.

 

1


Дебу се качи на нејзиното биро и започна да ги соблекува алиштата - под неа откри целосен костум на кој беа илустрирани сите мускули и органи на човечкото тело. Под тоа, таа откри друг костум на кој беа илустрирани коските во човечкото тело.

 

2


Херкенс дојде до оваа идеја кога видела човек кој имал хеланки со слична илустрација. Откако ги пронашла на интернет, таа прво го запрашала директорот на училиштето дали е во ред да ги облече за на час. Со оглед на тоа што за учениците беше навистина незаборавен час, тие постојано ја прашуваат кога повторно ќе имаат друг сличен час.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk