X
 15.03.2020 Здравје

Нема нови заболени од коронавирус, се тестираат седум нови лица

Во моментов се тестираат материјали од седум лица од Штип, Куманово, Тетово, Кичево и Охрид. Меѓу лицата има две трудници што вчера биле донесени од Дебар, едната во болница во Охрид, а другата во Скопје. Двете трудници се во стабилна состојба и не се непосредно пред породување, соопшти денес на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Тој информира и дека дел од лицата чии материјали се тестираат престојувале во Швајцарија, Австрија и во Германија и по враќањето во земјата развиле температура. Резултатите се очекуваат во текот на денот.

Тринаесетте пациенти што во моментов се на Клиниката за инфективни болести се во стабилна состојба, а првата пациентка утре ќе биде пуштена дома, додаде тој.

Министерот извести и дека Детската болница во Козле ќе се подготви да прими деца евентуално заболени од коронавирус. Дотогаш, тие ќе се префрлаат на Клиниката за педијатрија за да бидат изолирани од возрасните.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје