15.06.2023 Живот

Едното од близначињата јаде еднолична храна, загрижени сме за неговиот развој. Што да преземеме?

Јас сум тетка на 4-годишни машки близначиња. Имаме проблем со исхраната кај едно од нив. Проблемот е што јаде еднолична храна и тоа само неколку јадења: леб, тестенини, јогурт, палента, пица само со кашкавал и кечап. Проблемот е од самиот почеток при премин од мајчино млеко на нормална исхрана. Загрижени сме бидејќи може да се одрази на растот (веќе се на последна перцентила за висина и тежина и двајцата, иако другото дете јаде буквално сѐ и има нормален апетит). Децата одат во градинка, но и таму повремено има проблеми со исхраната иако сепак јадат манџа (по исказ на воспитувачките). Што би требало да преземеме? Им купуваме свежо овошје, зеленчук, разновидна храна, се трудиме и вкусно да зготвиме.

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк.

Живот