15.10.2023 Живот

Три работи што можете да ги купите за да бидете посреќни, според науката

Потрагата по среќа е составен дел од животот на човекот. Науката направи значителен напредок во разбирањето на факторите кои придонесуваат за нашето задоволство. Интересно е што некои од овие наоди ги поврзуваат купувањата што ги правиме со радоста што ја чувствуваме. Клучот не лежи во стекнување повеќе материјални добра, туку инвестирање во искуства, ангажирање во просоцијално трошење и купување време.

1. Стекнатите искуства водат до зголемена среќа пред, за време и по настанот

Вековното прашање е: дали претпочитате материјални добра или искуства? Според истражувањата, искуствата се вистинскиот пат ако среќата е вашата крајна цел. Психолозите Томас Гилович и Амит Кумар од Универзитетот „Корнел“ спроведоа многубројни истражувања кои покажуваат дека искуствата носат повеќе среќа отколку материјалните добра. Но, зошто е тоа така?

Искуствата придонесуваат за нашиот идентитет многу подлабоко отколку материјалните добра. Спомените од прекрасното зајдисонце или патувањето до егзотично место се дел од тоа какви сме, и токму на овие спомени се потсетуваме и ги споделуваме со другите. Спротивно на тоа, материјалните работи што ги поседуваме со текот на времето стануваат застарени.

Искуствата обезбедуваат среќа во повеќе фази: пред, за време и потоа. Исчекувањето на некое искуство, како концерт или одмор, може да донесе исто толку радост како и самиот настан. Настанот овозможува уживање, а потоа спомените можат повторно да оживеат, продолжувајќи ја среќата.

Затоа, можеби ќе сакате да размислите за тоа кога ќе треба да се одлучите дали да купите нов уред или да одите на одмор.

среќа
Фото: Freepik

2. Просоцијално трошење: купување работи за други луѓе и донирање во добротворни цели

Психолозите и економистите постојано откриваат силна врска помеѓу просоцијалното трошење и среќата. Просоцијалните трошоци се однесуваат на трошење пари на други или донирање во добротворни цели. Често цитираната студија на професорката Елизабет Дан од Универзитетот во Британска Колумбија покажа дека поединците покажуваат значително поголема среќа кога трошат пари на други, а не на себе.

Овој резултат важи низ различен опсег на нивоа на приходи и култури. Дополнително, студиите за невровизуализација покажаа дека просоцијалното трошење го активира мезолимбичниот пат, системот за наградување на мозокот, што резултира со чувство на радост.

3. Купување време

Во нашиот брз свет времето стана сè пократко. Чувството на брзање или притиснато време може да доведе до стрес, несреќа и намалена благосостојба. Неодамнешното истражување посочува дека користењето пари за купување време, на пример, со ангажирање чистачка или плаќање услуга за испорака за вие да имате слободно време, може да го зголеми задоволството од животот.

Во серијата експерименти спроведени од професорката Ешли Виланс на бизнис-школата на „Харвард“, луѓето кои трошеле пари за да си купат време пријавиле повисоки нивоа на среќа од оние што купувале материјални добра. Овој ефект бил забележан без оглед на нивото на приход.

Купувањето време во суштина значи дека изнајмувате некој да ги изврши задачите што не ви се допаѓаат, што ви дава повеќе време да се вклучите во активности во кои уживате или се значајни за вас. Ова може да вклучува поминување време со саканите, занимавање со некакво хоби или едноставно релаксирање. Купувањето време може значително да ја подобри среќата со намалување на стресот поврзан со времето.

Парите не можат директно да купат среќа, но можат стратешки да се искористат за подобрување на нашата благосостојба. Со инвестирање во искуства, ангажирање во просоцијално трошење и купување време, можеме да ги искористиме нашите финансиски ресурси за да водиме посреќен живот.

Извор: Newtraderu.com
Фото: Freepik